پنج‌شنبه, 2 خرداد 1398
«رونمایی از ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد »
۱۰۸۰۲۱
 ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ 
۱۴:۲۶:۵۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

به گزارش روابط عمومی مرکز خراسان رضوی، آئین رونمایی از ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در روستای سنو در شهرستان گناباد در روز پنجشنبه 4 اردیبهشت ماه و با حضور مهندس طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی ، مهندس رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، دکتر مویدی، معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج ، دکتر اقنوم، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و همچنین برگزار شد.

مهندس طهماسبی در این مراسم با بیان اینکه بیان اینکه احداث هر یک هزار متر مربع گلخانه در کشور بطور متوسط ۲۵۰ میلیون ریال درآمد دارد تصریح کرد: اگر به تغذیه خاک و غنای هر چه بهتر آن توجه اساسی شود، این میزان و به طبع درآمد ناشی از آن افزایش می‌یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی اظهارداشتند ۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات طی سال جاری برای توسعه گلخانه‌ها در کشوراختصاص پیدا می‌کند که این میزان متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه تخصیص می‌یابد.

ایشان ضمن تبریک به خاطر مراسم ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات ، به قدمت کاشت زعفران در استان خراسان رضوی اشاره کرده و گفتند نماد زعفران گناباد که جهانی شده است باید بر روی صنایع دستی این شهرستان مانند سفال نقش ببندد تا هر چه بهتر در سطوح ملی و بین المللی معرفی شود.

مهندس رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی در این آیین سنتی، با بیان این که استان خراسان رضوی قطب تولید زعفران کشور و جهان محسوب می شود، اذعان کرد: حدود 300 تن زعفران در استان خراسان رضوی تولید می شود. ایشان همچنین گفت روستای سنو با توجه به مراقبت های ویژه ای که در حوزه ارگانیک تولید کردن زعفران انجام داده است در سازمان فائو عنوان ثبت جهانی زعفران به نام روستای سنو نام گذاری شده است که امیدواریم با مراقبت هایی که روی این محصول  صورت می گیرد این ثبت حفظ بشود و یک برند جهانی باقی بماند.
استاندار خراسان رضوی گفت: مردم  باید در خصوص راندمان هکتار هم تلاش کنند  و راندمان بر هکتار را افزایش بدهند که در این حوزه هم امیدواریم نمونه شوند.
وی  خطاب به مردم روستای سنو خاطر نشان کرد:  گذشتگان قنوات را حفر کردند و امروز شما از آن بهره مند می شوید باید قدر فرصت را بدانید.

 لازم به ذکر است در حاشیه این مراسم از چندین گلخانه احداث شده در زمینه تولید محصولات دارویی و گلخانه ای بازدید به عمل آمد.نمایش تعداد بازدیدها : 66

بازگشت                    نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی خراسان رضوی

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0